Committees

KENDRIYA VIDYALAYA NO 2,SHANTI NAGAR, VASCO-DA-GAMA, GOA.

COMMITTIES

(SESSION: 2018- 19)

The following committees, departments and clubs are hereby constituted to carry out various curricular, co-curricular and extra curricular activities and also to provide ample opportunities and encouragement to achieve the highest ethical and moral values among the students and also to facilitate the smooth functioning of the Vidyalaya during the academic session 2017-18.Therefore, all in charge, Asst. in charge, Convener and members of Dept./Committee/Club are hereby instructed to note down the latest change and take the charge of their concerned department and set the action plan accordingly.
 Please go through the Vidyalaya committee for detail information especially for guidelines, duties, responsibilities and activities.
 

DEPT/COMMITTEE/CLUB

IN-CHARGE/ CONVENOR/MEMBER

SIGNATURE

1. INSTITUTIONAL PLAN & ADVISE

 

1. INSTITUTIONAL PLAN & ADVISE                                           संस्थागत योजना

1.Mrs. Laly Paulose PGT Mathematics I/C

 

2.Ms.Suhana Sathar PGT English,Asst. I/C

 

3. Mr. Ratnashekar, TGT WE,Member  

 

4. Mr.Kamla Prasad  PRT  Member

 

5. Mr.Dilip Arlekar,  Sub Staff

 

2. ACADEMIC   शैक्षिक

 

(A) PRIMARY SECTION               प्राथमिक विभाग

1.Mr. Kamla Prasad ,H.M,, I/c

 

2.Mrs. Sudha Yadav PRT.Asst I/C

 

(B) SECONDARY&SR. SECONDARY SEC.          माध्यमिक एवं उच्च माध्यमिक विभाग

1.Mrs Laly P PGT Mathematics

 

2.Mrs.Reetu Yadav   TGT  Maths  , Member

 

3. CO-CURRICULAR ACTIVITIES

 

a) Morning assembly organizations                                   प्रातः कालीन प्रार्थना सभा

1.Mrs Suhana Sathar PGT Eng.

 

2.Mrs Mridula Nagda PRT(Music)

 

3.Mr Ratna ShekharTGT,W.E.

 

4.Mrs Ronika  PRT

 

b) Celebration of festivals & important days त्योहारों एवं महत्वपूर्ण दिनों के  उत्सव

Mrs Suhana Sathar PGT Eng.

 

Mrs Sneh Gaur TGT Hindi

 

 

1.Mrs.Sudha Yadav PRT. I/C

 

Ms Ronika PRT

 

c)  i.  CCA  (Secondary Internal)

Mrs Suhana Sathar PGT Eng. I/C

 

Mr Vikas  Kumar German Teacher Asst I/C

 

    ii.  CCA  (External)

Mrs Suhana Sathar PGT Eng. I/C

 

d) Value Education (गुरुवाणी )

1 Mrs, Suhana Sathar  PGT English

 

4.EXAMINATION       परीक्षा

 

(a)  PRIMARY  - SECTION  प्राथमिक विभाग

1.  Mr. Kamlaprasad PRT, I/c

 

2.  Ms Sangeeta  PRT, Asst. I/c

 

3.Mr. Tulsidas P  Sub Staff

 

(B) SECONDARY & SR.SECONDARY SEC. (INTERNAL)                माध्यमिक एवं उच्च माध्यमिक विभाग (आतंरिक)

1. Mrs.Laly P PGT Maths , I/C

 

2.Mrs.Reetu Yadav   TGT  Maths  , Member

 

3.Mr. Prahlad Sub Staff

 

 EXAMINATION (External) परीक्षा (बाह्य)

1. Mrs. Laly P PGT Maths , I/C

 

2.Mrs. Priya C.K.

 

3. Mrs Mridula Nagda PRT(Music)

 

4. Dilip Arlekar Sub Staff

 

5.CUBS, BULBUL ACTIVITIES                                      कब्स एवं बुलबुल  क्रिया

1.Mr. Shiv Poojan .PRT

 

2.Mrs Sudha Yadav PRT

 

Ms Sangeeta  PRT

 

Mr. Mohit  PRT

 

6.SCOUT & GUIDES ACTIVITIES स्काउट्स एवं गाइड्स

1.Mrs.Nikita TGT Sci.

 

2. Mr.Surali Ram PRT

 

3.Mrs. Mridula Nagda,PRT (Music)

 

7.N C C

PET

 

 

 

8. VOCATIONAL TRAINING PROGRAMME    व्यावसायिक प्रशिक्षण कार्यक्रम

 

I) ART & CRAFT हस्तकला एवं शिल्पकला

Mrs Meera Meena TGT AE

 

II) VOCAL & DANCE गायन एवं नृत्य

Mrs. Mridula Nagda PRT (Music), I/c

 

III) GAMES & SPORTS PRIMARY  SECTION                   खेलकूद प्रा. वि.

Mr. Shiv Poojan PRT I/C

 

Mrs Minakshi Thokkal

 

SEC & SR SECONDARY  मा.एवं उ.मा.वि.

Mr. Manish Kumar, TGT P& HE, I/c

 

9.(A)NATIONAL ADOLESCENCE EDUCATION PROGRAMME (NAEP)

1.Mrs. Sheeba K PGT Biology I/C

 

2. Mr. Ratnashekar, TGT WE,I/C ( For Boys)

 

3.Mr. Sudhir Kumar PGT,Chemistry

 

4 . Mrs Sneh Gaur TGT  Hindi

 

(B)CAREER GUIDANCE & COUNSELING

1.Mrs. Suhana Sathar PGT English, I/c 

 

2.Mrs Sheeba K M PGT(Bio)

 

3. Student’s Counselor. Asst. I/c 

 

10.ADMISSION

 

PRIMARY SECTION

1.Mrs Mridula Nagda PRT (Music)

 

2.Mr.Shivpoojan, PRT

 

SECONDARY & SENIOR SECONDARY SECTION

Mrs .Laly P  PGT Mathematics,  I/c

 

Mrs Mridula Nagda PRT (Music)

 

Ms Nupur k Comp. Instructor

 

11.TIME TABLE AND  ARRANGEMENT

 

(A) PRIMARY SECTION

1.Mrs. Sunanda Bai, PRT , Asst I/C

 

2.Mrs. Sudha Yadav  PRT , I/C

 

(B) SECONDARY & SR. SECONDARY  SECTION

1.Mrs.Laly P K, PGT Mathematics,

 

2.Mrs Sujatha Kulkarni  TGT Lib Arrang.

 

12.SUBJECT COMMITTEE

 

PRIMARY SECTION

Mr.Kamla Prasad   H M   I/c

 

All Primary Teachers  

 

 Language Committee  भाषा समिति

 

SECONDARY & SR. SECONDARY SECTION

 

A)  ENGLISH

1. Mr Suhana Sathar  PGT(Eng), I/C

 

2.Ms Sharanya TGT English

 

3.Mrs Deepa Mokashi TGT English, Member

 

4.Mr Vishal  Kumar German Teacher

 

B)  HINDI  &  SANSKRIT 

 1. Mrs. Sneh Gour TGT Hindi, Member

 

2. Mrs Shiksha,TGT SKT, Member

 

3.Mrs Pratibha Bharti TGT Hindi

 

 C)  MATHEMATICS

1. Mrs. Laly Poulose Koikara, PGT MathsI/C

 

2. Reetu Yadav TGT Maths

 

3. Mrs Mahantamma,TGT Mathematics.

 

D)  SCIENCE(Physics, Chemistry, Biology)

1.Mrs. Sheeba , PGT Biology I/C

 

2.Mr. Sudhir Kumar PGT Chemistry

 

3.Ms Varsha .PGT Physics

 

4.Ms. Nikita Singh TGT Sci.

 

4. Mrs Sangeeta  Singh TGT Sci,

 

E) SOCIAL SCIENCE.(Social Science & Commerce Stream)

1Mrs Priya C K .PGT Commerce, I/C

 

2  Ms Bhagyashree ,PGT Economics, Asst I/C

 

3. TGT S.St, Member

 

4.Mrs. Maya TGT S.St.

 

F)  MISC. SUBJECTS(Games & Sports, SUPW, Art Craft, Music & Library)

1. Mr. Ratnashekar, TGT WET, I/C

 

2. TGT P&HE, Asst I/C

 

3.Mrs Sujatha Kuljarni Librarian

 

4.Mrs. Mridula Nagda PRT  Music ,

 

5.Mrs Meera Meena TGT A.E.

 

5.Games & Sports Coach, Member

 

G)COMPUTER SCIENCE

1.Mr. Naveen GHAVERI   PGT Comp. Sci

 

2.Ms Nupur  Computer Instructor

 

13.CLUBS

 

13 A).  LITERARY CLUB

1.Mrs.Suhana Sathar PGT(English) Convener

 

(English, Hindi & Sanskrit)

2.PGT HINDI

 

3 .Mrs. Sneh Gour TGT Hindi,

 

4.Ms Sharanya TGT English

 

5.Mrs Deepa Mokashi TGT English,

 

6 .Mrs Shiksha TGT SKT,

 

7.Ms Pratibha Bharti TGT Hindi

 

8 . Mr Vishal  German Teacher

 

Primary Literary Club

1.Mrs.Sudha Yadav  PRT I/C

 

2.Ms. Sangeeta PRT

 

3.Mrs Harpreet Kaur

 

13 B). MATHEMATICS CLUB

1.Mrs. Laly Poulose Koikara, PGT Maths  I/C

 

2.Mrs Reetu Yadav TGT Maths

 

3. Mrs Mahantamma TGT Maths,

 

13 C). SCIENCE CLUB(Physics, Chemistry, Biology & Computer Science)

1.Mrs. Sheeba , PGT Biology I/C

 

2.Mr Naveen Ghavri PGT Comp. Sc, Asst I/C

 

3 Ms Varsha    PGT Physics

 

4 Mr. Sudhir Kumar    PGT Chemistry,

 

5 Ms. Nikita Singh r   TGT Science,

 

6.Ms. Sangeeta Singh TGT Sci.

 

13 D). SOCIAL SCIENCE CLUB.

1.Mrs Priya C K  PGT Commerce, I/C

 

2. Mrs Bhagyashree  PGt Economics,

 

3.  TGT S.St, Member

 

4.Mrs Maya TGT S. St, Member

 

13E) INTEGRITY CLUB

1. Mr. Suhana Sathar PGT English, Convener

 

2.Mrs. Sujatha K Librarian

 

3.Mrs Sneh Gaur TGT Hindi

 

4.Mr. Mohit PRT

 

5.Mr. Surali Ram PRT

 

13F) NATURE CLUB

1.Mrs. Sheeba , PGT Biology I/C

 

2.Mr  Manish Kumar  TGT (PE&H)

 

4.Mr  Kamla Prasad PRT

 

Ms. Ronika PRT

 

13 G) ART & MUSIC CLUB

Mrs. Meera Meena TGT A.E.

 

Mrs. Mridula Nagda PRT(Music)

 

13H) SPORTS CLUB

Mr. Manish Kumar TGT(P&HE)

 

Sports Coach ,Member

 

Mr. Shivpujan PRT

 

Mrs Minakshi Thokal

 

14. GAMES AND SPORTS DEPARTMENT

 

 PRIMARY

1.Mr.Shiv Poojan PRT

 

2.Mrs Minakshi Thokal

 

SECONDARY

1.Mr. Manish Kumar TGT (P&HE).

 

15. SUPW DEPARTMENT

1. Mr. Ratnashekar, TGT WE,  I/c

 

16. MUSIC DEPT.

Mrs. Mridula Nagda PRT

 

17. LIBRARY

1.  Mrs. Sujatha K Librarian

 

2.  Mrs. Laly PGT Maths, Member

 

3.Mrs Satyawati Poddar

 

4.Mrs. Suhana Sathar PGTEng.

 

5.Mrs. Sheeba , PGT Biology

 

6 Mrs Priya C K PGT Com

 

7 Mrs Sudha Yaday  PRT

 

8. Mr. Mohit PRT

 

8.School Head Boy

 

9.School Head Girl

 

18.COMPUTER DEPARTMENT(SECONDARY)

1.Mrs Naveen Ghavri  PGT(Comp. Sci,)

 

2Ms Nupur.Comp. Inst.

 

3.Mrs Laly Paulose PGT (Maths)

 

PRIMARY(COMPUTER DEPT.)

1. Mr. Shiv Poojan PRT

 

Mrs. SunandhaBai PRT

 

19.TEACHING AID,   ACTIVITY ROOM & RESOURCE ROOM

 

1.PRIMARY SECTION

1.Mr. Kamla Prasad  I/C HM

 

2.Mr. Mohit PRT

 

3.Ms Sangeeta PRT

 

 

 

 

2.SECONDARY & SR.     SECONDARY

1.Mrs. Priya C K PGT Commerce

 

 

2.TGT S.St

 

3 Multi Purpose Room

Ms  Naveen Ghavri   PGT( Comp. sci)

 

20. FURNITURE DEPARTMENT

Mr. Alok Singh  TGT (S.St),  I/C

 

Mr. Kamla Prasad PRT

 

Mr Prahlad Sub -Staff

 

21.LABORATORIES

 

JUNIOR   SCIENCE LAB

1. Mrs Nikita Singh  TGT Sci.

 

PHYSICS LAB

1.Mrs. Priya C K PGT Commerce

 

CHEMISTRY  LAB

Mr. Sudhir Kumar PGT Chemistry

 

3.BIOLOGY LAB

1.Mrs. Sheeba , PGT Biology, I/C

 

4. MATHEMATICS LAB

1. Mrs. Laly Poulose Koikara, PGT  Maths, I/C

 

22. REPAIR AND MAINTENANCE  

 

 

(MAINTENANCE OF SCHOOL BUILDING)

1. Mr. Rathnashekar, TGT WET, I/C

 

2.Mr Manish Kumar TGT P& HE

 

Mr. Sudhir Kumar PGT Chemistry

 

4   Teachers representative, VMC

 

5. Mr. Tulsidas Parwar Sub-Staff

 

6. In charge of concerned Department member

 

23.MAINTENANCE OF STAFF QUARTERS

Mr Manish Kumar  TGT  P & HE I/C

 

Mrs. Mridula Nagda PRT(Music)

 

Ms. Ronika PRT

 

Mrs Shalibai Lamani ,Sub Staff

 

24.BEUTIFICATION

Mrs Sheeba K M PGT(Bio)

 

Mrs. Sujatha Kulkarni

 

Ms. Nikita Singh TGT Sci.

 

Mr. Surali Ram PRT

 

Mr. Pralhad Sub Staff

 

25.PURCHASE COMMITTEE

1.Mrs.Laly P  PGT  Mathematics

 

2.Mrs Mridua Nagda PRT(Music)

 

3. Mr Alok Singh  TGT So Sc

 

4. Mr Kamla Prasad PRT

 

5. Teachers representative, VMC Member

 

6. In charge of concernedDepartment

 

7.Mr. Dilip A Sub Staff

 

26.CONDEMNATION AND DISPOSAL COMMITTEE

1. Mr. Rathnashekar, TGT WET, I/C

 

2.Mr. Sudhir Kumar PGT Chemistry

 

27.RAJBHASHA KALYAN SAMITI

1.  PGT Hindi  I/C

 

2 Mrs. Sneh Gour TGT Hindi

 

3Mrs Pratibha Bharti TGT Hindi

 

4.Mr   Kamla Prasad   PRT

 

5.Mr Shiv Poojan   PRT

 

6.Mr. Surali Ram PRT

 

7.Mrs Shiksha TGT Sanskrit

 

28.HEALTH & HYGIENE

1.Dr. Narohna

 

2.Nurse

 

3.Mrs Sheeba K M PGT(Bio)I/C

 

4.Mr. Manish Kumar  TGT P& HE

 

5.Mrs Sunanda Bai  PRT

 

29.SECURITY

1.Mr. Ratnashekar, TGT WE, I/C

 

2. TGT P & HE

 

3.Mr. Dilip Arlekar Sub- Staff

 

Security Personnel

 

30.DISCIPLINE

1.Mr. Manish Kumar  TGT P& HE

 

2. KamlaPrasad PRT

 

3.Sports Coach

 

4.Concern class teacher, Member

 

31.SUPERVISION OF OFFICIAL WORK

Mrs Laly P PGT Maths

 

Mrs Priya C K  PGT Com

 

Ms Nupur k Comp. Instructor

 

3.Mrs Mridula Nagda PRT(Music)

 

4.Mr.Dilip Arlekar, Lab Attd

 

 32.CLEANLINESS

Mrs. Sujatha K Librarian  I/C

 

Ms. Nikita Singh TGT Sci.

 

Mr. Mohit PRT

 

Ms. Meenakshi PRT

 

Mr.Tulshidas J Parwar,Sub Staff

 

Mrs Shalibai Lamani ,Sub Staff

 

Mr. Prahlad Sub Staff

 

Mr. Dilip Arlekar Sub Staff

 

Appointed agency for cleaning & gardening work

 

Primary Ground Floor(Cleanliness)

Ms. Meenakshi PRT

 

Primary First Flour

Mr. Mohit   PRT

 

Secondary First Flour

Mrs. Sujatha K Librarian  I/C

 

Secondary Ground Flour

Ms. Nikita Singh TGT Sci.

 

Administrative Campus& Outdoor

Mr Manish Kumar  TGT  P & HE I/C

 

Mr. Dilip Arlekar Sub Staff

 

33.WEB-SITE UPLOADING

Mr. Naveen Ghavri PGT Comp. Sci. I/C

 

34.PRESS & PUBLICATION

Mr. Sudhir Kumar PGT Chemistry

 

Mr.Naveen Ghavri PGT Comp.Sci.

 

 35.PHOTOGRAPHY

Mr Alok Singh TGT SST (Secondary)

 

Mrs Mridula Nagda PRT (Music)(Primary)

 

36.CMP NEWS LETTER

Mr. Kamla Prasad PRT

 

Mrs. Sudha Yadav PrRT

 

37.SCHOOL MAGAZINE

Mrs. Suhana Sathar PGT ENGLISH

 

Mrs.Sneh Gaur TGT Hindi